Proje Açılış Toplantısı
27 Şubat 2018

Protectlife Suyu ve Çevreyi Korumak için Çalışıyor. (TarımTv)

Bitki Koruma Ürünlerinin su kaynaklarında oluşturdukları kirlilikleri azaltmak amacıyla yürütülen Bitki Koruma Ürünleri ile Oluşan Noktasal Kaynaklı Su Kirliliğinin Önlenmesi İçin Ziraat Mühendislerinin Mesleki Yeterliliklerinin Geliştirilmesi Projesi’nin açılış toplantısı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Mehmet Akif Ersoy Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Avrupa Birliği Erasmus Programı kapsamında, yaklaşık 160 bin avro bütçeli projenin koordinatörü Dr. Arzu Aydar, katılımcılara çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Avrupa Birliği Erasmus Programı kapsamında, yaklaşık 160 bin avro bütçeli projenin koordinatörü Dr. Arzu Aydar, katılımcılara çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü-Bitki Koruma Ürünleri Daire Başkanlığı ve Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği  ve National Agricultural Research and Innovation Centre (NAIK)-Macaristan, Research Institute of Horticulture (INHORT)-Polonya, University of Agricultural Sciences and Veterinary Medicine (USAMV)-Romanya’dan proje ortaklarıyla birlikte hayata geçirilen ProtectLife projesinin koordinatörlüğünü Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü üstlendi.

Enstitü Müdürü Dr. Sait Ertürk su kaynaklarının, korunmasının çevre kirliliğinin önlenmesinden, besin maddelerinin korunmasına kadar geniş bir alanı etkilediğini vurguladı. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün Avrupa Birliği ile yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yunus Bayram, inovasyon çalışmalarında birçok Avrupa Birliği ülkesinden daha iyi duruma gelindiğini belirtti.

Web Tarım TV’ye Protectlife projesi ile ilgili bilgi veren proje koordinatörü Dr. Yasemin Sabahoğlu da Ziraat Mühendislerinin Mesleki Yeterliliklerinin Geliştirilmesi için yürütülen çalışmaların önemine dikkat çekti. Sabahoğlu, bu projeyle ilk kez uygulanacak olan mobil uygulamayı tanıttı.